Haulotte HA 16 PX Nr. 62 diesel articulating boom used
For sell used diesel articulating boom Haulotte 16 PX for a good price, verified in service.
| Power source | 42 CP - 31 Kw |
| Year of fabrication | 2007 |
| Working hours | 5762 |
| Working height | 16 m |
| Platform height | 14 m |
| Horizontal outreach | 9.15 m |
| Lengh - stowed | 6.96 m |
| Heigh - stowed | 2.6 m |
| With | 2.3 m |
| Weight | 6950 kg |
| Cage capacity | 230 kg |
| Available in stock | Yes |
Ask for offer PDF download
This piece of equipment includes a Maintenance Record, it has the periodic inspections for 250 h performed on time, it includes a ISCIR Record and it can be viewed at our company’s headquarters or at our operational headquarters within 24 hours from your solicitation.
For more information feel out the request form:

.png)
.png)
.png)